hogyan összesített pontszám vonalak és idegenbeli gólok munka futball?

ha valaha is nézted a kieséses labdarúgó versenyeket, akkor valószínű, hogy elég gyakran hallottad az embereket az összesített pontszámvonalakról és az idegenbeli gólokról. Egy játék, ahol az egyetlen célja, hogy rúgni a labdát a net, a szabályok tényleg kap zavaró időnként.

ezen a megjegyzésen, hogyan működnek az összesített pontszámok és az idegenbeli gólok a futballban?

összefoglalva: az összesített pontszámvonal a két mérkőzést tartalmazó kupa-döntetlen kombinált pontszámvonala. Az idegenbeli gólszabály egy döntetlen megszakító, amely annak a csapatnak kedvez, amely több gólt szerez otthonától távol.

nézzük meg közelebbről, mit jelent ez.

Tartalomjegyzék

mi az összesített pontszámvonal?

ban ben kiütéses futballversenyek, minden fordulót (más néven kupakötéseket) általában két mérkőzésen (más néven lábakon) játszanak, így minden csapat lehetőséget kap arra, hogy mérkőzést játsszon a saját területén.

így a hazai pálya előnye nem vitatható kiemelkedő tényezőként a két lábbal szemben.

az összesített pontszámvonal a kupa nyakkendőjének kombinált pontszámvonala a két láb felett.

például, ha az a csapat 1 góllal megnyeri az első szakaszt, majd 2 góllal elveszíti a másodikat, akkor az A csapat összesítve 2-1-es döntetlent veszít, az alábbi ábra szerint.

összesített pontszámok a labdarúgásban

mi az idegenbeli gól szabály?

az idegenbeli gólszabály az első a három hagyományos tie breaker közül, amelyeket a kieséses labdarúgásban használnak a mérkőzés győztesének meghatározására, amikor a két csapat holtversenyben van a mérkőzés végén.

a másik két tie breakers hosszabbítás, majd büntetőpárbaj.

abban az esetben, ha a pontszámvonal 90 perc elteltével holtversenyben van, az a csapat kapja meg a győzelmet, amely a legtöbb gólt szerezte a hazai pályájától távol.

úgy gondolják, hogy az otthontól távol történő gólszerzés nehezebb, mint az otthoni gólszerzés, így az idegenbeli gólok rendkívül jelentősek lehetnek, ha a játék döntetlennel zárul.

az idegenbeli gólok szabálya kissé zavaros, mivel számos olyan forgatókönyv létezik, ahol alkalmazható, és több olyan, ahol úgy gondolja, hogy alkalmazható, de nem.

a következő 6 forgatókönyv szemlélteti a kétlábú kupa-döntetlen összes lehetséges kimenetelét.

1.forgatókönyv

első szakasz: A csapat (otthon) 1 – 0 B csapat (idegenben)

második szakasz: A csapat (idegenben) 0 – 0 B csapat (Otthon)

összesített pontszám: A csapat 1-0 B csapat

eredmény: az A csapat összességében nyer.

2. forgatókönyv

első szakasz: a csapat (otthon) 0 – 1 B csapat (idegenben)

második szakasz: A csapat (vendég) 0-0 B csapat (hazai)

összesített pontszám: a csapat 0-1 B csapat

eredmény: a B csapat nyer összesítve.

3.forgatókönyv

első szakasz: A csapat (otthon) 1 – 1 B csapat (idegenben)

összesített pontszám: a csapat 1-1 B csapat

eredmény: a B csapat idegenbeli gólokon nyer, annak ellenére, hogy mindkét csapat ugyanannyi gólt szerzett.

4. forgatókönyv

első szakasz: A csapat (otthon) 2 – 1 B csapat (idegenben)

második szakasz: A csapat (idegenben) 0-0 B csapat (Otthon)

összesített pontszám: A csapat 2-1 B csapat

eredmény: az a csapat összességében nyer, annak ellenére, hogy a B csapat idegenben gólt szerzett, a B csapat pedig nem.

5.forgatókönyv

első szakasz: a csapat (otthon) 1 – 2 B csapat (idegenben)

második szakasz: A csapat (idegenben) 1 – 0 B csapat (Otthon)

összesített pontszám: a csapat 2-2 B csapat

eredmény: a B csapat idegenbeli gólokon nyer, mert több idegenbeli gólt szerzett, mint az A csapat, annak ellenére, hogy az összesített pontszám döntetlen.

6. forgatókönyv

első szakasz: a csapat (otthon) 0 – 2 B csapat (idegenben)

második szakasz: A csapat (vendég) 2-0 B csapat (hazai)

eredmény: az eredmény döntetlen a két mérkőzés után, és az idegenbeli gól szabály nem használható döntetlenre. Ez a játék így folytatódik, hogy extra időt. Ha a 6. szcenárióban jelzett pontszámvonalat megfordítanák (azaz mind az A, mind a B csapat kétszer szerzett gólt otthon), akkor is a hosszabbítás lenne a végeredmény.

fontos megjegyezni, hogy hosszabbításban az idegenbeli gólok szabálya továbbra is érvényes. Ez azt jelenti, hogy ha a vendégcsapat gólt szerez a hosszabbításban, a házigazdának 2 gólt kell szereznie a mérkőzés megnyeréséhez.

ebben a forgatókönyvben a mérkőzés nem mehet büntetőkhöz. A mérkőzés csak akkor eredményezhet büntetőpárbajt, ha az eredmény hosszabbítás után holtversenyben marad.

viták az idegenbeli gól szabályával

az a tény, hogy az idegenbeli gól szabály létezik a hosszabbítás során, a múltban elég sok vitát váltott ki.

ennek oka az, hogy sokan úgy vélik, hogy 180 perc (2 teljes mérkőzés) után az idegenbeli gólszabály nem alkalmazható hosszabbításban. Ennek oka az, hogy a második szakasz hazai csapata technikailag hátrányos helyzetben van, annak ellenére, hogy a hosszabbítás során látszólag a hazai pálya előnye van.

ebben a forgatókönyvben, ha a hazai csapat elismeri a gólt, akkor kettőt kell szereznie ahhoz, hogy megnyerje a játékot.

lényegében a második szakasz hazai csapata hajlamos arra, hogy az idegenbeli gólszabály miatt 120 percre kiüssék, míg ellenfelük erre csak 90 percig hajlamos (az első szakaszban).

híres példák az idegenbeli gólmegszakítókra

amióta az idegenbeli gólszabályt bevezették az Európai futballba, számos olyan játék született, amely ennek eredményeként meglehetősen drámai módon döntött.

az alábbiakban felsoroltam 5 nagyszerű példát az idegenbeli gólszabály által eldöntött mérkőzésekre.

Manchester United vs Paris Saint Germain (2019)

beágyazása a Getty Images-ből

első szakasz: Manchester United (otthon) 0-2 PSG (idegenben)

második szakasz: Manchester United (idegenben) 3-1 PSG (otthon)

összesített pontszám: Manchester United 3-3 PSG

eredmény:a Manchester United idegenben nyert.

a 2018/2019-es Bajnokok Ligája 16.fordulójában a PSG volt az egyértelmű favorit az első szakasz után. Abszolút uralták a Manchester Unitedet az Old Traffordon idegenbeli mérkőzésük során. A józan eszükben senki sem fogadott volna az Egyesült győzelemre, a második szakaszba kerülve.

azonban, hogy Ole Gunnar Solskj-t idézzük a második szakasz előkészítéseként, “a hegyeket meg kell mászni”.

ennek a kupakötésnek a második szakasza a szezon egyik legjobb Manchester United-teljesítményének bizonyult.

Barcelona vs Roma (2018)

beágyazása Getty Images

első szakasz: Barcelona (otthon) 4-1 Roma (idegenben)

második szakasz: Barcelona (idegenben) 0-3 Roma (otthon)

összesített pontszám: Roma 4-4 Barcelona

eredmény: Roma idegenben nyert gólokat.

amikor a Barcelona 4 góllal 1-re veri Önt bármely versenyen, akkor a helyzetek túlnyomó többségében azt is hívhatja, hogy kilép. Pontosan ez történt a 2017/2018-as Bajnokok Ligája negyeddöntőjében.

azt hiszem, a romáknak más elképzeléseik voltak. A kupa-döntetlen második szakaszában a hazai stadionban elért 3-0-s győzelem bizonyult mindennek, ami hatalmas idegességet okozott.

azt hiszem, Kostas Manolas nagyon boldog volt, miután megszerezte a Roma harmadik gólját. Mit gondolsz?

🎂 Boldog születésnapot Kostas Manolas!A @ OfficialASRoma védő fordul 2 db 8 db ma! 6. ezzel a góllal ünnepeljük a Barcelonát. 🙌 https://t.co/BU3BCVXCsV

ezen a meccsen, annak ellenére, hogy az összesített pontszám 4-4 volt, a Roma nyert, mert több idegenbeli gólt szerzett, mint a Barcelona a kupa-döntetlen során.

Chelsea vs Paris Saint Germain (2015)

beágyazása a Getty Images – ből

első szakasz: PSG (otthon) 1-1 Chelsea (idegenben)

második szakasz: PSG (idegenben) 1-1 Chelsea (otthon) – normál idő után, 2-2 hosszabbítás után

összesített pontszám: PSG 3-3 Chelsea

eredmény: PSG nyert idegenbeli gólokon.

két kemény küzdelem után a 2014/15-ös Bajnokok Ligája 16.fordulójában a Chelsea és a PSG nem tudta elválasztani őket, és hosszabbításra kellett mennie.

úgy tűnt, mintha a hazai pálya előnye a Chelsea oldalán lenne, mivel Eden Hazard 2-1-re növelte őket a hosszabbítás 6.percében. David Luiz magasztos fejléccel gyorsan törölte ezt a gólt, így 2-2 lett az eredménysor.

érthető, hogy ez felvetette a kérdést, hogy az idegenbeli gólszabály valóban tisztességes módszer-e a kapcsolatok megszakítására, amikor a játékok hosszabbításra kerülnek.

Bayern München vs Manchester United (2010)

Embed from Getty Images

első szakasz: Bayern München (otthon) 2-1 Manchester United (idegenben)

második szakasz: Bayern München (idegenben) 2-3 Manchester United (otthon)

összesített pontszám: Bayern München 4-4 Manchester United

eredmény: a Bayern München idegenben nyert gólokat.

ez a mérkőzés tele volt drámával.

miután elvesztette a 2009/2010-es Bajnokok Ligája negyeddöntőjének 2-1-es első szakaszát, a Unitednek továbbra is harci esélye volt a második szakaszban. És tényleg hihetetlen teljesítményt nyújtottak.

a második szakaszban a United 3-0-ra vezetett 41 perc alatt, és valóban úgy tűnt, hogy tökéletes helyzetben vannak az elődöntőbe jutáshoz.

azonban egy meglehetősen ingatag kezdés után a Bayern összeszedte magát, és megszerezte azt a két gólt, amelyre szükségük volt ahhoz, hogy idegenben nyerjenek. Az egyik Arjen Robben abszolút szépsége volt.

ezen a napon 6 évvel ezelőtt Arjen Robben szerezte ezt a gólt a Manchester United ellen az Old Trafford pic-en.twitter.com/3wltwr4h9t

— Bayern & Németország (@iMiaSanMia) április 7, 2016

még mindig emlékszem Nani arcára, amikor rájött, hogy a United nem ment keresztül, annak ellenére, hogy megnyerte az éjszakát. Szomorú idők.

AC Milan vs Inter Milan (2003)

első szakasz: AC Milan (otthon) 0-0 Inter Milan (idegenben)

második szakasz: AC Milan (idegenben) 1-1 Inter Milan (otthon)

összesített pontszám: AC Milan 1-1 Inter Milan

eredmény: AC Milan nyert idegenben gólokat.

papíron ez a 2002/2003-as Bajnokok Ligája elődöntő győzelem úgy nézhet ki, mint egy szokásos, a malom távoli gólgyőzelme.

végül is elég egyértelműnek tűnik; az AC Milan több gólt szerzett idegenben, mint az Inter Milan, így megérdemelték a továbbjutást.

ez azonban kissé zavarba ejtő; az AC Milan és az Inter Milan 1947 óta ugyanazon a stadionon (San Siro) osztozik. Ezért a kupa nyakkendőjének mindkét lábát ugyanabban a stadionban játszották. Elég érdekes forgatókönyv.

záró gondolatok

bár az idegenbeli gól szabály zavaró lehet, határozottan segít a döntetlen játékok eldöntésében, amelyek egyébként elhúzódhatnak és nehezen hívhatók. Érdekes dinamikát ad hozzá ahhoz is, hogy a csapatok hogyan közelítik meg a fontos kieséses verseny kupa-kapcsolatok mindkét lábát.