színész munkaköri leírás, karrier, mint egy színész, fizetés, foglalkoztatás

oktatás és képzés: változik-lásd profil

fizetés: változik-lásd profil

foglalkoztatási kilátások: Jó

a munka meghatározása és jellege

a közönség számára a színjátszás elbűvölő munkának tűnik, de ez egy olyan szakma, amely szokatlan tehetséget és éves képzést és tanulást igényel, minimális biztonságot nyújt, és fizikailag és intellektuálisan igényes. A legtöbb színész azonban nagy elégedettségről számol be munkájáról, függetlenül attól, hogy színdarabokban, filmekben vagy televízióban játszik-e.

bár nagyon kevés színész válik “sztárrá”, számos szakember sikeres abban, hogy állandó munkát talál. Dolgozhatnak helyi és regionális színészi társaságokban, megjelenhetnek kereskedelmi vagy ipari műsorokban, filmeket mesélhetnek, történeteket olvashatnak vagy hangoskönyvekhez játszanak, vagy kisebb szerepeket játszhatnak filmekben, rádió-és televíziós sorozatokban vagy reklámokban. Egyes színészek drámai edzőkké, rendezőkké vagy színészi tanárokká válnak az iskolákban, főiskolákés helyi színházi csoportok. Sok színész más munkahelyeken dolgozik, miközben első szerepüket keresik, vagy színészi megbízások között vannak.

az új szereplők gyakran kis szerepekkel rendelkező kisvállalatokban indulnak. Nagyobb szerepet töltenek be más médiában, vagy a vezető szerepek alárendeltjeivé válnak. Ha a vezető előadó megbetegszik, a beugró átveszi a helyét az előadáshoz. A színészek a nagyon kicsi kísérleti színházakról vagy a gyermekek szórakoztatásáról a nagyobb közönséggel rendelkező nagyobb társaságokra is áttérhetnek.

egy színész sikere általában kemény munka, önfegyelem, türelem és elszántság eredménye. A jó színészeknek gyakran van valamilyen különleges tulajdonságuk vagy tehetségük, amely lehetővé teszi számukra—szavakkal és gesztusokkal, zenével és tánccal -, hogy elhitessék a közönséggel, hogy ők azok a karakterek, akiket ábrázolnak.

színésznek lenni megköveteli a vonalak és a színpadi technikák megtanulását, a sminkelést, a jelmezek felszerelését, valamint a próbákon és az órákon való részvételt. A színjátszás gyakran olyan csapatmunka, amely sok különböző emberrel való együttműködést igényel: rendezők, tervezők, színpadi vezetők, színésztársak, operatőrök, valamint a backstage és a produkciós dolgozók.

ha a színpadi színészek sikeres darabban játszanak, sokszor megismételhetik előadásukat—néha több mint egy évig. Ez idő alatt, akkor is részt kell venniük a próbákon, ha a rendező úgy dönt, hogy “elavulttá” válnak, vagy ha néhány stábtagot új szereplők váltanak fel. Amikor egy adott termelés futása—bármilyen hosszú is—véget ér, újra munkát kell keresniük.

a mozifilmekben való szereplés abban különbözik a színpadi színjátszástól, hogy a filmszínészek gyakran csak szerepük kis részét adják elő egyszerre. Minden jelenetet általában külön-külön filmeznek, gyakran sorrenden kívül. Ezenkívül a filmszínészek megoszthatják idejüket a stúdiómunka és a helyszíni forgatás között.

Oktatási és képzési követelmények

a formális színészi képzés általában szükséges, de a gyakorlati színészi tapasztalat a siker leggyakoribb követelménye. A dramaticarts speciális képzése a szakmai iskolákban és a színészstúdiókban található, elsősorban New Yorkban, Los Angelesben és más nagyvárosi területeken. Ezen kívül több mint hatszáz főiskola és egyetem kínál színházi művészeti programokat, és sokan speciális drámaiskolákkal rendelkeznek. Ellenőrizze a főiskolai katalógusokat a részletekért.

a középiskolák általában tanórán kívüli drámaprogramokat és színházi művészeti kurzusokat kínálnak. Minél több tapasztalatot szerez egy új színész, annál jobb: a leendő színészeknek azt tanácsolják, hogy csatlakozzanak egy helyi színházi csoporthoz, vegyenek részt olyan tevékenységekben, amelyek nyilvános beszédet igényelnek, részt vegyenek az iskolai előadásokban, és a filmek és színdarabok lelkes nézői legyenek.

a színészi készségek fejlesztése mellett a törekvő előadóknak tanulniuk kell a beszédet, a hangot, a pantomimot, a táncot és a mozgást, a korszakstílusokat, az improvizációt és számos más készséget, például vívást, zsonglőrködést vagy hangszeren való játékot. Fontos a színháztörténet, a játék-és filmgyártás ismerete. A pszichológiai tanfolyamok szintén hasznosak lehetnek. Általánosságban elmondható, hogy minél több képzéssel és gyakorlati tapasztalattal rendelkezik egy szereplő, annál szélesebb a foglalkoztatási lehetőségek köre.

a munka megszerzése

az alkatrészek megszerzéséhez a színészeknek általában “meg kell tenniük a köröket.”Ez a folyamat magában foglalja annak kiderítését, hogy milyen darabokat vagy filmeket terveznek gyártani, látogatás és regisztráció a casting irodákban, fotók és önéletrajzok elhagyása, valamint meghallgatásokon való részvétel. A producerek és rendezők azért tartják ezeket a” próbákat”, mert sok ember versenyez ugyanazért a szerepért. A színészek elolvashatnak néhány sort, vagy sétálhatnak és mozoghatnak a színpadon, így a producerek és a rendezők képet kaphatnak a stílusukról. Rendezők és producerek is” scout ” előadások egyetemi és off-Broadway játszik.

a meghallgatásokra vonatkozó értesítéseket általában olyan szakmai folyóiratokban teszik közzé, mint a Variety vagy a Back Stage. Ahogy a szereplők egyre jobban letelepednek, a foglalkoztatáshoz személyes kapcsolatokra is támaszkodhatnak. A színészek gyakran alkalmaznak casting ügynököket vagy menedzsereket, hogy segítsenek nekik meghallgatásokat szerezni, vagy személyes interjúkat szervezzenek a producerekkel és a rendezőkkel. Ezek az ügynökök az előadóművészek jövedelmének egy százalékát kapják, és segítenek a színészek önéletrajzának terjesztésében a casting irodákban, a regionális színházakban és a filmcégekben.

előmeneteli lehetőségek és foglalkoztatási kilátások

bár egy színészt alkalmanként “felfedeznek”, sokan filmekben statisztaként vagy egy kórus tagjaként kezdik karrierjüket. Mások azzal kezdik, hogy színdarabok “bejárható” részeiben jelennek meg, televíziós reklámok “hangátvitelét” végzik, történeteket és színdarabokat olvasnak a stúdiók számára, vagy termékeket mutatnak be konferenciákon és értékesítési találkozókon. Úgy tűnik, bármilyen produkciók állnak rendelkezésre számukra, hogy az expozíció.

sok színész New Yorkba és Hollywoodba megy munkát keresni. Más amerikai városok, mint Boston, Minneapolis, Chicago és Washington, valamint az egyetemi városok regionális színházakat és repertoárcégeket fejlesztenek. A vacsoraszínházak, a nyári készletek, az üdülőövezet társaságai és a helyi produkciók más helyek, ahol a színészek színházi munkát találhatnak New Yorkon kívül. A szappanoperák néhány szereplőnek rendszeres foglalkoztatást biztosítanak; a közszolgálati televízió alkalmi szerepeket biztosít. Néhány színész az írás, a rendezés, a többi szereplő coachingja vagy a tanítás felé fordul.

a 2014-es év során számos munkahely lesz elérhető, amikor a szereplők elhagyják a pályát. A verseny azonban mindig nagy lesz a rendelkezésre álló munkahelyek számára. A kereskedelmi színházak, a nonprofit színészi társaságok és a televízió kibővített lehetőségeket kínál a színészek számára. A foglalkoztatás kulcsa továbbra is a tehetség lesz.

munkakörülmények

a színjátszás igényes szakma. Miután sok órát töltöttek a soraik tanulmányozásával, a színészek újra és újra megpróbálják a részeiket, megtanulják a megfelelő mozdulatokat és gesztusokat, jeleket, átadást és kifejezést, és hogyan lehet a legjobban kivetíteni az általuk ábrázolt karaktereket. Szorosan együttműködnek a szereplők többi tagjával és a rendezővel—és néha az íróval -, hogy tökéletesítsék az előadást. A próbák gyakran egészen az éjszakáig tartanak.

a színpadi színészek általában a hét hat napján dolgoznak, minden este előadásokat tartanak, valamint szerdán és szombat délután. Néhány darabot hétvégén este kétszer adnak elő. Néha a színészek “az úton” mennek a show-kkal, néhány naponta különböző városokban játszanak.

a televíziós és filmes előadók gyakran órákat töltenek várakozással, mielőtt “a kamera elé kerülnek”.”A részek tanulására és a próbákra szánt idő korlátozott lehet, így a színészek nagy nyomás alatt dolgoznak. Mivel a forgatás a helyszínen történhet, különféle éghajlaton is dolgozhatnak.

bevételek és juttatások

a színpadi színészek az Actors’ Equity Association-hez tartoznak, a mozgókép-színészek a Screen Actors Guild-hez tartoznak, a televíziós és rádiós előadók pedig az American Federation of Television and Radio Artists tagjai. Ezek a szakszervezetek a producerekkel együtt meghatározzák a színészek minimálbérét és a munkaórák számát, beleértve a próbaidőt is. Minden szereplő aláír egy konkrét szerződést is, amely felsorolja az alapszerződésben nem szereplő feltételeket.

az Egyesült Államok szerint. Munkaügyi Statisztikai Hivatal, 2004 májusában a színészek medián fizetése óránként 11,28 dollár volt. A Broadway színészei hetente legalább 1422 dollárt keresnek. Az off-Broadway színészek esetében a minimális heti 493 és 857 dollár között mozog, a színház férőhelyétől függően. A turnén szereplő színészek heti 770 dollárt kapnak az élelmiszer-és szállodai költségekért.

bár néhány népszerű színész évente több millió dollárt keres, a Screen Actors Guild tagjainak többségének átlagos jövedelme kevesebb, mint 5000 dollár évente. Elején október 1, 2005, minden szakszervezeti szereplők egy beszélő része egy mozgókép vagy televíziós show garantálták a minimális napi fizetés mértéke $716, vagy $2,483 egy ötnapos héten. A legtöbb szereplő úgy találja, hogy a munka szórványos, és jövedelmüket más munkákkal kell kiegészíteniük. Azok a szereplők, akik évente bizonyos számú órát dolgoznak, a nyugdíjalapok és a kórházi biztosítás hatálya alá tartoznak.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.