jak działają zagregowane linie bramkowe i bramki wyjazdowe w Piłce Nożnej ?

jeśli kiedykolwiek oglądałeś zawody knockout football, są szanse, że słyszałeś ludzi mówiących o łącznych liniach bramek i bramkach na wyjeździe dość często. W przypadku gry, w której jedynym celem jest kopnięcie piłki w siatkę, Zasady naprawdę mogą być mylące.

w związku z tym, jak w piłce nożnej działają zagregowane linie bramkowe i bramki wyjazdowe?

podsumowując, łączna linia punktacji jest połączoną linią punktacji dla remisu pucharowego, która obejmuje dwa mecze. Zasada bramkowa gości to tie breaker, który faworyzuje drużynę, która zdobywa więcej bramek poza domem.

przyjrzyjmy się bliżej, co to oznacza.

spis treści

co to jest łączna linia punktów?

w rozgrywkach pucharowych każda runda (znana również jako remis pucharowy) jest zazwyczaj rozgrywana w dwóch meczach (zwanych również nogami), dzięki czemu każda drużyna ma możliwość rozegrania meczu na własnym boisku.

w ten sposób nie można argumentować przewagi własnego boiska nad dwoma nogami.

łączna linia punktacji jest połączoną linią punktacji remisu na dwóch nogach.

na przykład, jeśli drużyna a wygra pierwszy mecz o 1 bramkę, a następnie straci drugi mecz o 2 bramki, wówczas drużyna a przegra remis pucharowy 2-1 w kombinacji, zgodnie z poniższą grafiką.

zagregowane linie punktacji w piłce nożnej

jaka jest zasada bramki na wyjeździe?

zasada bramki na wyjeździe jest pierwszą z trzech konwencjonalnych tie breakerów używanych w piłce nożnej w celu ustalenia zwycięzcy meczu, gdy dwie drużyny są zremisowane na koniec meczu.

pozostałe dwa tie breakery to dogrywka, po której następują rzuty karne.

w przypadku remisu po 90 minutach wygrywa drużyna, która zdobyła najwięcej bramek na wyjeździe.

strzelanie na wyjeździe jest uważane za trudniejsze niż strzelanie u siebie, dlatego bramki na wyjeździe mogą być niezwykle istotne, gdy gra kończy się remisem.

zasada bramek na wyjeździe jest trochę myląca, ponieważ istnieje kilka scenariuszy, w których ma zastosowanie, i kilka, w których myślisz, że może mieć zastosowanie, ale tak nie jest.

poniższe 6 scenariuszy ilustruje wszystkie potencjalne wyniki w dwunożnym remisie.

scenariusz 1

pierwszy etap: Drużyna A (dom) 1 – 0 Drużyna B (Wyjazd)

drugi etap: Drużyna A (Wyjazd) 0 – 0 Drużyna B (Dom)

łączny wynik: Drużyna A 1-0 Drużyna B

wynik: Drużyna A wygrywa w agregacie.

Scenariusz 2

pierwszy etap: Drużyna A (dom) 0-1 Drużyna B (Wyjazd)

drugi etap: Zespół A (Wyjazd) 0-0 zespół B (Dom)

łączny wynik: Zespół A 0-1 zespół B

wynik: zespół B wygrywa w agregacie.

Scenariusz 3

pierwsza część: Drużyna A (dom) 1 – 1 Drużyna B (Wyjazd)

druga część: Drużyna A (Wyjazd) 0 – 0 Drużyna B (Dom)

łączny wynik: Drużyna A 1-1 Drużyna B

wynik: Drużyna B wygrywa na wyjeździe, mimo że obie drużyny zdobyły tę samą liczbę bramek.

Scenariusz 4

pierwszy etap: Drużyna A (dom) 2 – 1 Drużyna B (Wyjazd)

drugi etap: Drużyna A (Wyjazd) 0– 0 Drużyna B (Dom)

łączny wynik: Drużyna A 2-1 Drużyna B

wynik: Drużyna A wygrywa w grupie, mimo że drużyna B zdobyła bramkę na wyjeździe,a drużyna B nie.

Scenariusz 5

pierwsza część: Drużyna A (dom) 1 – 2 drużyna B (Wyjazd)

druga część: Drużyna A (Wyjazd) 1 – 0 Drużyna B (Dom)

łączny wynik: Drużyna A 2-2 Drużyna B

wynik: Drużyna B wygrywa na wyjeździe, ponieważ zdobyła więcej bramek na wyjeździe niż drużyna A, mimo że wynik jest remisowy na wyjeździe.

Scenariusz 6

pierwszy etap: Drużyna A (dom) 0 – 2 drużyna B (Wyjazd)

drugi etap: Drużyna A (Wyjazd) 2-0 Drużyna B (Dom)

wynik: wynik jest remisowy po dwóch meczach, a zasada bramki na wyjeździe nie może być używana jako tie breaker. Ta gra będzie zatem przejść do dogrywki. Jeśli linia punktacji wskazana w scenariuszu 6 została odwrócona (tj. zarówno Drużyna A, jak i Drużyna B zdobyły dwa punkty u siebie), wynik końcowy nadal byłby dogrywką.

warto zauważyć, że w dogrywce nadal obowiązuje zasada bramek wyjazdowych. Oznacza to, że jeśli drużyna gości zdobędzie bramkę w dogrywce, gospodarz będzie musiał strzelić 2 bramki, aby wygrać mecz.

w tym scenariuszu mecz nie może przejść do kar. Mecz może zakończyć się rzutem karnym tylko wtedy, gdy wynik pozostaje remisowy po dogrywce.

kontrowersje związane z zasadą bramki na wyjeździe

fakt, że zasada bramki na wyjeździe istnieje podczas dogrywki, wywołał w przeszłości sporo kontrowersji.

powodem tego jest to, że wielu uważa, że po 180 minutach (2 pełne mecze) zasada bramki na wyjeździe nie powinna mieć zastosowania w dogrywce. Dzieje się tak dlatego, że drużyna gospodarzy w drugim etapie jest technicznie w niekorzystnej sytuacji, pomimo faktu, że pozornie ma przewagę gospodarzy w dogrywce.

w tym scenariuszu, jeśli gospodarze przyznają gola, będą musieli strzelić dwa, aby wygrać mecz.

zasadniczo drużyna gospodarzy w drugiej fazie jest podatna na nokaut z powodu reguły bramki na wyjeździe na 120 minut, podczas gdy ich przeciwnicy są podatni na to tylko przez 90 minut (w pierwszej fazie).

słynne przykłady tie breakerów bramek na wyjeździe

od czasu wprowadzenia reguły bramki na wyjeździe do europejskiej piłki nożnej, odbyło się kilka meczów, które zostały rozstrzygnięte w dość dramatyczny sposób.

poniżej wymieniłem 5 wspaniałych przykładów meczów, o których zadecydowała zasada bramek na wyjeździe.

Manchester United vs Paris Saint Germain (2019)

Wstaw z Getty Images

pierwszy mecz: Manchester United (Dom) 0-2 PSG (wyjazd)

drugi mecz: Manchester United (wyjazd) 3-1 PSG (Dom)

łączny wynik: Manchester United 3-3 PSG

wynik: Manchester United wygrał na wyjeździe.

w 16 rundzie Ligi Mistrzów 2018/2019 PSG było wyraźnym faworytem po pierwszym meczu. Całkowicie zdominowali Manchester United na Old Trafford podczas wyjazdowego meczu. Nikt przy zdrowych zmysłach nie postawiłby na zwycięstwo United, przechodząc do drugiej nogi.

jednak, cytując Ole Gunnara Solskjæra w przygotowaniu do drugiego etapu, „góry są po to, aby się wspinać”.

druga odsłona tego pucharowego remisu okazała się jednym z najlepszych występów Manchesteru United w sezonie.

Barcelona vs Roma (2018)

Pierwsza faza: Barcelona (Dom) 4-1 Roma (wyjazd)

Druga faza: Barcelona (wyjazd) 0-3 Roma (Dom)

łączny wynik: Roma 4-4 Barcelona

wynik: Roma wygrała na wyjeździe.

kiedy Barcelona pokonuje Cię 4 bramkami do 1 w każdej konkurencji, możesz równie dobrze nazwać to rezygnacją w zdecydowanej większości sytuacji. Dokładnie tak było w ćwierćfinale Ligi Mistrzów 2017/2018.

jednak wydaje mi się, że Roma miała inne pomysły. Zwycięstwo 3: 0 Na własnym stadionie w drugiej części tego pucharowego remisu okazało się wszystkim, co było potrzebne do wywołania ogromnego zdenerwowania.

wydaje mi się, że Kostas Manolas był całkiem zadowolony po zdobyciu trzeciej bramki Romy. Co o tym myślisz?

🎂 Wszystkiego Najlepszego Kostas Manolas!Obrońca @ OfficialASRoma kończy dziś 2⃣8⃣! 🇬 🇷Świętuj z tym celem vs Barcelona. 🙌 https://t.co/BU3BCVXCsV

w tym meczu, pomimo wyniku 4: 4 na wyjeździe, Roma wygrała, ponieważ podczas remisu pucharowego strzeliła więcej bramek na wyjeździe niż Barcelona.

Chelsea vs Paris Saint Germain (2015)

Pierwsza noga: PSG (Dom) 1-1 Chelsea (wyjazd)

druga noga: PSG (wyjazd) 1-1 Chelsea (dom)- po normalnym czasie, 2-2 po dogrywce

łączny wynik: PSG 3-3 Chelsea

wynik: PSG wygrało na wyjeździe.

po dwóch ciężkich meczach w 16.kolejce Ligi Mistrzów 2014/15 Chelsea i PSG nie miały nic, co by je rozdzieliło i musiały przejść do dogrywki.

wydawało się, że przewaga gospodarzy była po stronie Chelsea, ponieważ Eden Hazard dał im 2: 1 w 6.minucie dogrywki. David Luiz szybko anulował tę bramkę z wysublimowanym nagłówkiem, dzięki czemu wynik linii 2-2.

co zrozumiałe, rodziło to pytania o to, czy zasada bramki na wyjeździe była rzeczywiście uczciwą metodą zerwania więzi, gdy mecze przechodzą do dogrywki.

Bayern Monachium vs Manchester United (2010)

pierwszy mecz: Bayern Monachium (Dom) 2-1 Manchester United (wyjazd)

drugi mecz: Bayern Monachium (wyjazd) 2-3 Manchester United (Dom)

łączny wynik: Bayern Monachium 4-4 Manchester United

wynik: Bayern Monachium wygrał na wyjeździe.

ten mecz był pełen dramatu.

po przegranej 1/8 finału Ligi Mistrzów 2009/2010 2: 1, United nadal miało szansę na walkę w drugiej lidze. I naprawdę wystawili niesamowity występ.

w drugim meczu United pokonało 3: 0 w 41 minucie i wydawało się, że są w doskonałej pozycji, aby przejść do półfinału.

jednak po dość niepewnym początku Bayern zebrał się i zdobył dwie bramki, których potrzebował, aby wygrać na wyjeździe. Jednym z nich była absolutna piękność Arjena Robbena.

tego dnia 6 lat temu Arjen Robben strzelił bramkę przeciwko Manchesterowi United na Old Trafford.twitter.com / 3wltwr4h9t

— Bayern & Germany (@iMiaSanMia) 7 kwietnia 2016

wciąż pamiętam twarz Nani, kiedy zdał sobie sprawę, że United nie przeszło, pomimo wygranej w nocy. Smutne czasy.

AC Milan vs Inter Milan (2003)

Pierwsza noga: AC Milan (Dom) 0-0 Inter Milan (wyjazd)

druga noga: AC Milan (wyjazd) 1-1 Inter Milan (Dom)

łączny wynik: AC Milan 1-1 Inter Milan

wynik: AC Milan wygrał na wyjeździe.

na papierze to półfinałowe zwycięstwo Ligi Mistrzów w sezonie 2002/2003 może wyglądać jak zwykłe zwycięstwo młyna na wyjeździe.

w końcu wydaje się to dość jasne.AC Milan strzelił więcej bramek na wyjeździe niż Inter Mediolan, więc zasłużyli na to.

ten jednak robi się nieco mylący; AC Milan i Inter Mediolan dzielą ten sam stadion (San Siro) od 1947 roku. W związku z tym obie partie tego pucharowego remisu zostały rozegrane na tym samym stadionie. Całkiem ciekawy scenariusz.

myśli końcowe

chociaż zasada bramkowa na wyjeździe może być myląca, zdecydowanie pomaga w podejmowaniu decyzji o remisach, które w przeciwnym razie mogą się przeciągać i być trudne do wywołania. Dodaje to również ciekawą dynamikę do tego, jak drużyny podchodzą do obu nóg ważnych remisów pucharowych w knockout competition.