cum funcționează liniile de scor agregate și golurile în deplasare în fotbal?

dacă ați urmărit vreodată competiții de fotbal eliminatorii, este posibil să fi auzit oameni vorbind destul de frecvent despre liniile de scor agregate și golurile în deplasare. Pentru un joc în cazul în care singurul scop este de a lovi cu piciorul o minge într-o plasă, Regulile într-adevăr poate obține confuz uneori.

în această notă, cum funcționează liniile de scor agregate și golurile în deplasare în fotbal?

în rezumat, o linie de scor agregat este linia de scor combinată pentru o egalitate de cupă care include două meciuri. Regula golului în deplasare este un tie breaker care favorizează echipa care înscrie mai multe goluri departe de casă.

să aruncăm o privire mai atentă la ceea ce înseamnă acest lucru.

cuprins

ce este o linie de scor agregat?

în competițiile de fotbal eliminatorii, fiecare rundă (cunoscută și sub numele de egalitate de cupă) se joacă de obicei pe două meciuri (cunoscute și sub numele de picioare), astfel încât fiecărei echipe i se oferă posibilitatea de a juca un meci pe terenul lor de acasă.

în acest fel, avantajul terenului propriu nu poate fi argumentat ca un factor proeminent asupra celor două picioare.

linia de scor agregată este linia de scor combinată a cravatei Cupei peste cele două picioare.

de exemplu, dacă echipa a câștigă prima etapă cu 1 gol și apoi pierde a doua etapă cu 2 goluri, atunci echipa a ar pierde egalitatea cupei cu 2-1 în total, conform graficului de mai jos.

linii de scor agregate în fotbal

care este regula golului în deplasare?

regula golului în deplasare este prima dintre cele trei break-uri convenționale utilizate în fotbalul knockout pentru a determina câștigătorul unui meci atunci când cele două echipe sunt la egalitate la sfârșitul unui meci.

celelalte două tie break-uri sunt prelungiri, urmate de lovituri de departajare.

în cazul în care linia de scor este egalată după 90 de minute, echipa care a marcat cele mai multe goluri departe de terenul de acasă primește Victoria.

marcarea în deplasare este considerată a fi mai dificilă decât marcarea acasă, astfel golurile în deplasare pot fi extrem de semnificative atunci când jocul se termină la egalitate.

regula golurilor în deplasare este puțin confuză, deoarece există mai multe scenarii în care se aplică și mai multe în care credeți că se poate aplica, dar nu.

următoarele 6 scenarii ilustrează toate rezultatele potențiale într-o egalitate de cupă cu două picioare.

Scenariul 1

prima manșă: echipa a (acasă) 1 – 0 Echipa B (în deplasare)

etapa a doua: echipa a (în deplasare) 0 – 0 Echipa B (acasă)

scor agregat: echipa a 1-0 echipa B

rezultat: echipa a câștigă în total.

scenariul 2

prima etapă: echipa a (acasă) 0 – 1 Echipa B (în deplasare)

a doua etapă: Echipa A (deplasare) 0-0 Echipa B (acasă)

scor agregat: echipa a 0-1 Echipa B

rezultat: echipa B câștigă agregat.

scenariul 3

prima manșă: echipa a (acasă) 1 – 1 Echipa B (în deplasare)

scor agregat: echipa a 1-1 Echipa B

rezultat: echipa B câștigă la golurile din deplasare, chiar dacă ambele echipe au marcat același număr de goluri.

scenariul 4

prima etapă: echipa a (acasă) 2– 1 Echipa B (în deplasare)

etapa a doua: echipa A (în deplasare) 0-0 Echipa B (acasă)

scor agregat: Echipa a 2-1 Echipa B

rezultat: echipa a câștigă în total, chiar dacă echipa B a marcat un gol în deplasare, iar echipa B nu.

scenariul 5

prima manșă: echipa a (acasă) 1 – 2 Echipa B (în deplasare)

a doua manșă: Echipa A (în deplasare) 1 – 0 Echipa B (acasă)

scor agregat: echipa a 2-2 Echipa B

rezultat: echipa B câștigă la golurile din deplasare pentru că a marcat mai multe goluri în deplasare decât Echipa A, chiar dacă scorul este egal .

scenariul 6

prima etapă: echipa a (acasă) 0 – 2 Echipa B (în deplasare)

a doua etapă: Echipa a (deplasare) 2-0 Echipa B (acasă)

rezultat: scorul este egal după cele două meciuri, iar regula golului în deplasare nu poate fi folosită ca tie breaker. Acest joc va trece astfel la timp suplimentar. Dacă linia de scor indicată în scenariul 6 ar fi inversată (adică atât echipa a, cât și Echipa B au marcat de două ori, acasă), timpul suplimentar ar fi în continuare rezultatul final.

este important să rețineți că, în prelungiri, regula golurilor în deplasare se aplică în continuare. Asta înseamnă că, dacă echipa din deplasare înscrie un gol în prelungiri, gazda va trebui să înscrie 2 goluri pentru a câștiga meciul.

în acest scenariu, meciul nu poate merge la penalty-uri. Meciul poate avea ca rezultat o lovitură de pedeapsă numai dacă scorul rămâne egal după prelungiri.

controverse cu regula golului în deplasare

faptul că regula golului în deplasare există în timpul prelungirilor a provocat destul de multe controverse în trecut.

motivul pentru aceasta este că mulți cred că după 180 de minute (2 meciuri complete), regula golului în deplasare nu ar trebui să fie aplicabilă în prelungiri. Acest lucru se datorează faptului că echipa gazdă din etapa a doua este dezavantajată din punct de vedere tehnic, în ciuda faptului că aparent are avantajul terenului propriu în timpul prelungirilor.

în acest scenariu, dacă echipa gazdă recunoaște un gol, va trebui să înscrie două pentru a câștiga jocul.

în esență, echipa gazdă din manșa a doua este susceptibilă de a fi eliminată din cauza regulii golului în deplasare timp de 120 de minute, în timp ce opoziția lor este susceptibilă la acest lucru doar 90 de minute (în prima manșă).

exemple celebre de Tie break-uri de goluri în deplasare

de când regula golului în deplasare a fost introdusă în fotbalul European, au existat mai multe jocuri care au fost decise într-un mod destul de dramatic ca urmare a acesteia.

am enumerat mai jos 5 Exemple grozave de meciuri decise de regula golului în deplasare.

Manchester United vs Paris Saint Germain (2019)

Embed from Getty Images

prima manșă: Manchester United (acasă) 0-2 PSG (în deplasare)

manșa secundă: Manchester United (în deplasare) 3-1 PSG (acasă)

scor agregat: Manchester United 3-3 PSG

rezultat: Manchester United a câștigat la golurile din deplasare.

în turul 16 al Ligii Campionilor 2018/2019, PSG a fost favorita clară după prima manșă. Au dominat absolut Manchester United la Old Trafford în timpul meciului lor în deplasare. Nimeni în mintea lor dreaptă nu ar fi pariat pe o victorie Unită, mergând în manșa a doua.

cu toate acestea, pentru a-l cita pe Ole Gunnar Solskj, în pregătirea celei de-a doua etape, „Munții sunt meniți să fie urcați”.

a doua etapă a acestei cravate de cupă s-a dovedit a fi una dintre cele mai bune performanțe ale Manchester United din sezon.

Barcelona vs Roma (2018)

prima manșă: Barcelona (acasă) 4-1 Roma (în deplasare)

a doua manșă: Barcelona (în deplasare) 0-3 Roma (acasă)

scor agregat: Roma 4-4 Barcelona

rezultat: Roma a câștigat la golurile din deplasare.

când Barcelona te bate cu 4 goluri la 1 în orice competiție, ai putea la fel de bine să o numești renunță în marea majoritate a situațiilor. Exact asta s-a întâmplat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor 2017/2018.

cu toate acestea, cred că romii au avut alte idei. O victorie cu 3-0 pe stadionul lor de acasă în a doua etapă a acestei cravate de cupă s-a dovedit a fi tot ceea ce era necesar pentru a provoca o supărare uriașă.

cred că Kostas Manolas a fost destul de fericit după ce a marcat al treilea gol al lui Roma din noapte. Tu ce crezi?

🎂 la mulți ani Kostas Manolas!Fundașul @ OfficialASRoma împlinește astăzi 2 octombrie 8 octombrie! Cu acest scop vs Barcelona. 🙌 https://t.co/BU3BCVXCsV

în acest meci, în ciuda faptului că scorul a fost 4-4 în total, Roma a câștigat pentru că a marcat mai multe goluri în deplasare decât Barcelona în timpul egalității Cupei.

Chelsea vs Paris Saint Germain (2015)

Embed de la Getty Images

prima manșă: PSG (acasă) 1-1 Chelsea (deplasare)

a doua manșă: PSG (deplasare) 1-1 Chelsea (acasă)- după timpul normal, 2-2 după prelungiri

scor agregat: PSG 3-3 Chelsea

rezultat: PSG a câștigat la golurile din deplasare.

după două meciuri grele în runda Ligii Campionilor 2014/15 din 16, Chelsea și PSG nu au avut nimic de separat și au trebuit să intre în prelungiri.

se părea că avantajul terenului propriu era de partea lui Chelsea, deoarece Eden Hazard i-a pus cu 2-1 în minutul 6 al prelungirilor. David Luiz a anulat rapid acest gol cu o lovitură de cap sublimă, făcând linia de scor 2-2.

în mod evident, acest lucru a ridicat întrebări dacă regula golului în deplasare a fost de fapt o metodă corectă de rupere a legăturilor atunci când jocurile merg la prelungiri.

Bayern Munchen vs Manchester United (2010)

prima manșă: Bayern Munchen (acasă) 2-1 Manchester United (în deplasare)

a doua manșă: Bayern Munchen (în deplasare) 2-3 Manchester United (acasă)

scor agregat: Bayern Munchen 4-4 Manchester United

rezultat: Bayern Munchen a câștigat în deplasare obiective.

acest meci a fost plin de dramă.

după ce a pierdut prima etapă a acestui 2009/2010 Liga Campionilor sfert de finala 2-1, United a stat încă o șansă de luptă în a doua etapă. Și chiar au făcut o performanță incredibilă.

în manșa a doua, United s-a impus cu 3-0 în 41 de minute și chiar părea că se află în poziția perfectă pentru a trece în semifinale.

cu toate acestea, după un început destul de șubred, Bayern s-a strâns și a marcat cele două goluri pe care le-au cerut să câștige la golurile din deplasare. Una dintre ele a fost această frumusețe absolută de Arjen Robben.

în această zi în urmă cu 6 ani, Arjen Robben a marcat acest gol împotriva Manchester United la Old Trafford pic.twitter.com / 3wltwr4h9t

— Bayern & Germania (@iMiaSanMia) 7 aprilie 2016

îmi amintesc încă fața lui Nani când și-a dat seama că United nu a trecut, în ciuda câștigării în noapte. Vremuri triste.

AC Milan vs Inter Milano (2003)

prima manșă: AC Milan (acasă) 0-0 Inter Milano (în deplasare)

a doua manșă: AC Milan (în deplasare) 1-1 Inter Milano (acasă)

scor agregat: AC Milan 1-1 Inter Milano

rezultat: AC Milan a câștigat la golurile din deplasare.

pe hârtie, acest 2002/2003 Liga Campionilor victorie semi-finala poate arata ca un regulat, a alerga de moara departe goluri victorie.

la urma urmei, se pare tăiat destul de clar; AC Milan a marcat mai multe goluri departe de casă decât Inter Milano a făcut, așa că au meritat să treacă prin.

cu toate acestea, acesta devine un pic confuz; AC Milan și Inter Milano au împărțit același stadion (San Siro) din 1947. Prin urmare, ambele picioare ale acestei cravate de cupă au fost jucate pe același stadion. Un scenariu destul de interesant.

gânduri de închidere

în timp ce regula golului în deplasare poate fi confuză, cu siguranță ajută la decizia jocurilor legate care altfel ar putea fi trase și dificil de egalat. De asemenea, adaugă o dinamică interesantă modului în care echipele abordează ambele picioare ale legăturilor importante ale Cupei competiției knockout.