jak souhrnné skóre linky a pryč cíle práce ve fotbale?

pokud jste někdy sledovali knockout fotbalové soutěže, je pravděpodobné, že jste slyšeli lidi mluvit o souhrnné skóre linky a pryč cíle poměrně často. Pro hru, kde jediným účelem je kopat míč do sítě, pravidla opravdu může dostat matoucí občas.

jak fungují souhrnné skóre a góly ve fotbale?

souhrnně řečeno, souhrnná výsledková čára je kombinovaná výsledková čára pro pohárovou remízu, která zahrnuje dva zápasy. Pravidlo gólu je tie breaker, který upřednostňuje tým, který dává více gólů mimo domov.

podívejme se blíže na to, co to znamená.

obsah

co je souhrnné skóre?

ve vyřazovacích fotbalových soutěžích se každé kolo (také známé jako pohárové vazby) obvykle hraje na dva zápasy (také známé jako nohy), takže každý tým má příležitost hrát zápas na svém domácím hřišti.

tímto způsobem nemůže být výhoda domácího terénu argumentována jako prominentní faktor nad oběma nohama.

souhrnná výsledková čára je kombinovaná výsledková čára pohárové remízy nad oběma nohami.

například, pokud tým a vyhraje první etapu o 1 gól a poté prohraje druhou etapu o 2 góly, pak tým a prohraje pohárovou remízu 2-1 v souhrnu, podle obrázku níže.

souhrnné skóre linky ve fotbale

jaké je pravidlo gólu?

pravidlo gólu je první ze tří konvenčních tie breakerů používaných ve vyřazovacím fotbale k určení vítěze zápasu, když jsou oba týmy na konci zápasu svázány.

další dva tie breakery jsou navíc, následuje penaltový rozstřel.

v případě, že je skóre po 90 minutách vyrovnáno, tým, který vstřelil nejvíce gólů mimo domácí půdu, získá vítězství.

bodování mimo domov je považováno za obtížnější než bodování doma, takže góly venku mohou být nesmírně významné, když hra skončí remízou.

pravidlo gólů je trochu matoucí, protože existuje několik scénářů, kde platí, a několik, kde si myslíte,že to může platit, ale neplatí.

následujících 6 scénářů ilustruje všechny potenciální výsledky v dvounohém pohárovém kravatu.

Scénář 1

první etapa: tým a (doma) 1-0 tým B (venku)

druhá etapa: tým a (venku) 0-0 tým B (doma)

celkové skóre: tým a 1-0 Tým B

výsledek: tým a vyhrává v souhrnu.

scénář 2

první etapa: tým a (domácí) 0 – 1 Tým B (pryč)

druhá etapa: Tým a (venku) 0-0 tým B (doma)

celkové skóre: tým a 0-1 Tým B

výsledek: tým B vyhrává v souhrnu.

scénář 3

první etapa: tým a (doma) 1-1 Tým B (venku)

celkové skóre: tým a 1-1 Tým B

výsledek: Tým B vyhrává na gólech hostů, přestože oba týmy vstřelily stejný počet gólů.

scénář 4

první etapa: tým a (doma) 2 – 1 Tým B (venku)

celkové skóre: Tým a 2-1 Tým B

výsledek: tým a vyhrává v souhrnu, i když tým B vstřelil gól a tým B ne.

scénář 5

první etapa: tým a (doma) 1 – 2 Tým B (venku)

druhá etapa: tým a (venku) 1-0 tým B (doma)

souhrnné skóre: tým a 2-2 Tým B

výsledek: Tým B vyhrává na gólech hostů, protože vstřelil více gólů hostů než tým a, i když skóre je vázáno na souhrn.

scénář 6

první etapa: tým a (domácí) 0 – 2 Tým B (pryč)

druhá etapa: Tým a (venku) 2-0 tým B (doma)

celkové skóre: tým a 2-2 Tým B

výsledek: skóre je po dvou zápasech vyrovnané a pravidlo gólu hostů nelze použít jako nerozhodný stav. Tato hra tak bude pokračovat v prodloužení. Pokud by skóre uvedené ve scénáři 6 bylo obráceno (tj. tým a i tým B skórovali dvakrát doma), konečný výsledek by byl stále více času.

je důležité si uvědomit, že v prodloužení platí pravidlo gólů. To znamená, že pokud hostující tým vstřelí gól v prodloužení, hostitel bude muset vstřelit 2 góly, aby vyhrál zápas.

v tomto scénáři zápas nemůže jít na penalty. Zápas může vyústit v penaltový rozstřel pouze v případě, že skóre zůstane vyrovnané i po prodloužení.

kontroverze s pravidlem gólu

skutečnost, že pravidlo gólu existuje během prodloužení, způsobila v minulosti docela kontroverzi.

důvodem je to, že mnozí věří, že po 180 minutách (2 plné zápasy) by pravidlo gólu nemělo být použitelné v prodloužení. Je to proto, že domácí tým ve druhé etapě je technicky v nevýhodě, navzdory skutečnosti, že zdánlivě mají výhodu domácího terénu během prodloužení.

v tomto scénáři, pokud domácí tým připustí gól, bude muset vstřelit dva, aby vyhrál hru.

v podstatě je domácí tým ve druhé etapě náchylný k vyřazení kvůli pravidlu gólu na 120 minut, zatímco jejich odpor je k tomu náchylný pouze na 90 minut(v první etapě).

slavné příklady nerozhodných gólů

od doby, kdy bylo pravidlo gólů zavedeno do evropského fotbalu, došlo k několika hrám, které byly v důsledku toho rozhodnuty poměrně dramatickým způsobem.

níže uvádím 5 skvělých příkladů zápasů, o nichž rozhoduje pravidlo gólu.

Manchester United vs Paris Saint Germain (2019)

Vložit z Getty Images

první noha: Manchester United (doma) 0-2 PSG (venku)

druhá noha: Manchester United (venku) 3-1 PSG (doma)

souhrnné skóre: Manchester United 3-3 PSG

výsledek: Manchester United Vyhrál na góly.

v 16.kole Ligy mistrů 2018/2019 byl PSG po první etapě jasným favoritem. Na Old Trafford během svého venkovního zápasu naprosto dominovali Manchesteru United. Nikdo se zdravým rozumem by si nevsadil na vítězství United a postoupil do druhé etapy.

abych však citoval Ole Gunnara Solskjæra v přípravě na druhou etapu, „hory jsou určeny k lezení“.

druhá etapa tohoto poháru se ukázala jako jeden z nejlepších výkonů Manchesteru United v sezóně.

Barcelona vs Roma (2018)

první etapa: Barcelona (domácí) 4-1 Roma (pryč)

druhá etapa: Barcelona (pryč) 0-3 Roma (domácí)

souhrnné skóre: Roma 4-4 Barcelona

výsledek: Roma Vyhrál na pryč cíle.

když vás Barcelona porazí o 4 góly na 1 v jakékoli soutěži, můžete to také nazvat ukončením v naprosté většině situací. Přesně to se stalo ve čtvrtfinále Ligy mistrů 2017/2018.

nicméně, myslím, že Romové měli jiné nápady. Výhra 3: 0 na jejich domácím stadionu ve druhé části tohoto poháru se ukázala jako jediné, co bylo nutné k tomu, aby způsobilo obrovské rozrušení.

myslím, že Kostas Manolas byl docela šťastný poté, co vstřelil třetí gól Roma v noci. Co myslíš?

🎂 Všechno nejlepší k narozeninám Kostas Manolas!@OfficialASRoma obránce otočí 2⃣8 today Dnes! Celebrate Oslavte tímto cílem proti Barceloně. 🙌 https://t.co/BU3BCVXCsV

v tomto zápase, i když skóre je 4-4 v souhrnu, Romové vyhráli, protože vstřelil více gólů než Barcelona během tie Cupu.

Chelsea vs Paris Saint Germain (2015)

první noha: PSG (doma) 1-1 Chelsea (venku)

druhá noha: PSG (venku) 1-1 Chelsea (doma)- po normálním čase, 2-2 po prodloužení

souhrnné skóre: PSG 3-3 Chelsea

výsledek: PSG vyhrál na gólech venku.

po dvou těžkých zápasech v 16. kole Ligy mistrů 2014/15 neměly Chelsea a PSG co oddělit a musely jít do prodloužení.

zdálo se, že výhoda domácího prostředí byla na straně Chelsea, protože Eden Hazard zvýšil v 6. minutě prodloužení na 2: 1. David Luiz tento gól pohotově odvrátil povedenou hlavičkou, čímž vyrovnal na 2: 2.

pochopitelně to vyvolalo otázky, zda pravidlo gólu bylo ve skutečnosti spravedlivou metodou prolomení vazeb, když hry jdou do prodloužení.

Bayern Mnichov vs Manchester United (2010)

první etapa: Bayern Mnichov (doma) 2-1 Manchester United (venku)

druhá etapa: Bayern Mnichov (venku) 2-3 Manchester United (doma)

celkové skóre: Bayern Mnichov 4-4 Manchester United

výsledek: Bayern Mnichov vyhrál na góly venku.

tento zápas byl plný dramatu.

poté, co prohrál první etapu tohoto čtvrtfinále Ligy mistrů 2009/2010 2-1, měl United ve druhé etapě stále šanci bojovat. A opravdu podali neuvěřitelný výkon.

ve druhé etapě, United šli 3-0 nahoru za 41 minut, a opravdu se zdálo, jako by byli v ideální pozici pro postup do semifinále.

po poněkud nejistém začátku se však Bayern sebral a vstřelil dva góly, které potřebovali k vítězství na gólech. Jednou z nich byla tato absolutní krása Arjena Robbena.

v tento den Před 6 lety vstřelil Arjen Robben tento gól proti Manchesteru United na Old Trafford pic.Cvrlikání.com / 3wLtwR4H9T

– Bayern & Německo (@iMiaSanMia) duben 7, 2016

stále si pamatuji Naniho tvář, když si uvědomil, že United neprošel, navzdory vítězství v noci. Smutné časy.

AC Milán vs Inter Milán (2003)

první etapa: AC Milán (doma) 0-0 Inter Milán (venku)

druhá etapa: AC Milán (venku) 1-1 Inter Milán (doma)

celkové skóre: AC Milán 1-1 Inter Milán

výsledek: AC Milán vyhrál na gólech venku.

na papíře může toto semifinálové vítězství Ligy mistrů 2002/2003 vypadat jako pravidelné vítězství mill away goals.

koneckonců, zdá se to docela jasné; AC Milán zaznamenal více gólů daleko od domova než Inter Milán, takže si zasloužili projít.

tento je však trochu matoucí; AC Milán a Inter Milán sdílejí stejný Stadion (San Siro) od roku 1947. Proto se obě nohy této pohárové kravaty hrály na stejném stadionu. Docela zajímavý scénář.

Závěrečné myšlenky

zatímco pravidlo gólu může být matoucí, rozhodně pomáhá při rozhodování o svázaných hrách, které by se jinak mohly táhnout a být obtížné volat. Přidává také zajímavou dynamiku k tomu, jak týmy přistupují k oběma nohám důležitých knockoutových soutěžních pohárů.